مت گالا ۲۰۲۰ – درباره زمان : مد و استمرار

مت گالا ۲۰۲۰ – درباره زمان : مد و استمرار
مت گالا 2020 – درباره زمان : مد و استمرار

۵/۵ (۸)

سال ۲۰۲۰ برای موزه هنر مِتروپولیتَن ، سال مهمی محسوب می‌شود ، این انجمن ، ۱۵۰ ُمین سالگرد تاسیس خود را با برگزاری نمایشگاه هایی که در آنها قرار است برترین آثار هنری بصورت کالکشن ، نمایش داده شوند ، جشن خواهد گرفت. همچنین این موزه ، علاوه بر اعلام تِم مراسم مت گالای سال ۲۰۲۰ ، از این موضوع خبر داد که “مرکز لباس”  به عنوان بخشی از موزه – در کنار برگزاری نمایشگاه بهاری خود – یک قرن و نیم از تاریخ  گلچین شده مد را ، نمایش خواهد داد. در ادامه با مدوپیا همراه باشید تا درمورد تم امسال مت گالا بیشتر بخوانید.

سوررئال - اثر سارا موون - 1980
سوررئال – اثر سارا موون – ۱۹۸۰

“اَندرو بولتُن” کیورِیتور یا هنرگردان ارشد موزه متروپولیتن ، تم امسال را “درباره زمان : مد و استمرار” اعلام کرده و “وندی یو” کیوریتور انجمن طراحی لباس ، آن را به عنوان : قسمتی از تاریخ فشن که متناوب ، غیر معمول و ناهمگون می‌باشد ، بیان کرده است. منبع الهام بولتن ، فیلمی فانتزی بنام “اورلاندو” به کارگردانی سالی پاتر ، محصول سال ۱۹۹۲ ، که خود ، با موضوع سفر در زمان ، با الهام از کتابی با همین نام ، اثر “ویرجینیا وُلف” ، ساخته شده است. بولتن در این باره می‌گوید : “در این فیلم ، صحنه ای فوق العاده وجود دارد که در آن “تیلدا سووینتُن” ، درحالی که یک پیراهن “sack-back” یا ” Robe à la Francoise” که پوشاک زنان قرن ۱۸هم می‌باشد ، پوشیده است ، وارد یک لابرینت می‌شود و هرقدر جلوتر می‌رود ، لباسش ، تغییر میکند و تبدیل به پوشاک نیمه قرن ۱۹هم می‌شود و در آخر ، او از انگلستان سال ۱۸۵۰ ، سر در می‌آورد.”

تیلدا سوینتن
تیلدا سوینتن با پیراهن “sack-back” در فیلم “اورلاندو”

همچنین در هنگام برگزاری مراسم ، قرار است نقل قول هایی از کتاب های ویرجینیا ولف با موضوع “زمان” ، مانند : “اورلاندو” ، “خانم دالووِی” و “بسوی فانوس دریایی” ، بصورت صوتی ، پخش شود.
نام فیلسوف فرانسوی “هنری بِرگسون” که نظریه “la durée” یا “مدت زمان” ، زمانی که جریان دارد ، نامرئی ، متراکم وغیر قابل تفکیک است را مطرح کرده ، درکنار نام “مایکل کانینگهام” ، نویسنده رمان “ساعت ها” که آن نیز با الهام از کتاب “خانم دالووی” نوشته شده است ، در قسمت هایی از مراسم ، برده خواهد شد. بولتن در این مورد نیز می‌گوید : “بخش مورد علاقه من درباره زمان از دیدگاه ویرجینیا ولف ، مسئله تسلسل در زمان است. در آن هیچ شروع ، میانه و پایانی وجود ندارد. این دقیقا مانند حس درونی من نسبت به دنیای مد می‌باشد. فشن همان زمانِ حال است.”

ساعت - اثر سارا موون - 1999

ذات و طبیعت انسانی ، تقسیم بندی و دسته بندی می‌باشد . همانطور که بولتن می‌گوید “نگاهی به تاریخ با چشمان یکسان”.
همچنین در ویدئویی که در مراسم یادبود کارل لگرفلد در ماه جون پخش شد ، کارل گفت :”وقتی شما درحال تصور یک دوره هستید ، لباس ها اولین چیزی هست که در ذهن شما ، نقش می‌بندد. مثلا وقتی می‌گویند قرن ۱۸هم ، شما قلب از آنکه به معماری یا هرچیز دیگری فکر کنید ، به یاد دامن های بسیار بزرگ و پف دار و مکعبی شکل می افتید.”

دامن های "pannier"

ماموریت بولتن درباره زمان که تم امسال نیز هست ، این است که آن را به چالش بکشد و پیچیده اش کند و باعث شود ما طرز تفکر خود را به تاریخ فشن ، تغییر دهیم. برای این کار ، او قرار است درقسمت نمایشگاه ، ۱۶۰ عدد پوشاک زنانه از ۱۵۰ سال گذشته را بر اساس بازه زمانی ، به دو قسمت تقسیم کند ؛ نمایش مد گذشته ، حال و حتی آینده !
قسمت اول شامل لباس هایی تماما سیاه رنگ می‌باشد ، بولتون توضیح می‌دهد :”این یک دسته بندی بسیار منظم و دقیق از تاریخ مد سال ۱۸۷۰ تا سال ۲۰۲۰ می‌باشد ، یک بازه زمانی از مدرن شدن.”
اما بخش دوم ، نشان دهنده قسمتی ست که کیوریتور از آن ، به عنوان “نامنظم در چیده شدن به ترتیب بازه زمانی” اشاره می‌کند. این مجموعه بیشتر به رنگ سفید با وجود کمی از رنگ های مختلف در بعضی قسمت ها ، می‌باشد.

تاریخ مد

در یک نشست مطبوعاتی ، “مکس هولین” مدیر مت گالا ، مفهوم تم امسال را دقیق تر شرح داد :” این نمایشگاه ، ماهیت زودگذر مد را درنظر می‌گیرد و با بکار گرفتن “فلش بک” ها و “فست فوروارد” ها ، نشان میدهد که آن ، چگونه می‌تواند پی در پی و منظم باشد. بولتن اعتقاد دارد مقایسه دو طراح از ادوار متفاوت مانند مقایسه “عزالدین علیه” و “مَدلین ویونه” یا “پُل پوآره” و “جان گالیانو” ، یا حتی مقایسه دو طراح از یک دوره که یکی از آن ها موفق شده و دیگری خیر ، مانند “ژان پَتو” و “کوکو شَنِل” در دهه ۲۰ یا “رِی کاواکوبو” و “جورجینا گادلی” در دهه ۸۰ ، میتواند این ماهیت مد را دقیق تر نشان دهد.
به اعتقاد بولتن ، پیدا کردن نقاط اشتراک بین بخش اول و دوم ، کاری ضروریست. او سعی دارد این اشتراکات را در طرح ها ، نقوش ، الگو ها ، تکنیک ها ، موتیف ها و پترن ها ، پیدا کند. در میان طراحان محبوب خود ، او به ارتباط میان دامن های “bumster” که سال ۱۹۹۵ توسط “الکساندر مک کوئیین” طراحی شد ، با پیراهن های ابریشمی سیاه رنگ با سیلوئت پرنسسی که در اواخر دهه ۱۸۷۰ پوشیده می‌شد ، اشاره می‌کند . “در تمام این سال ها مک کوئیین بر طبق سیلوئت پرنسس ، طراحی می‌کرد و به نظر من ، دامن های “bumster” ، متفاوت ترین طراحی نسبت به آن بود.”

1870s
دامن bumster

بطور کلی تم مت گالای امسال بیان کننده تغییرات و تحولات دنیای مد از گذشته تا کنون است و اینکه مد و زمان چقدر با یکدیگر مرتبط و برهم تاثیرگذارند. بعید نیست که در جای جای مراسم ساعت های بزرگ و کوچک را به عنوان سمبلی از زمان ، ببینیم.

میزبانان مت گالا 2020

مراسم امسال مانند همیشه در نخستین دوشنبه ماه می ، به تاریخ ۴ می سال ۲۰۲۰ ، در سالن “Iris and B. Gerald Cantor” با اسپانسری برند “لویی ویتون” برگزار می شود ، همچنین طراحی فضای مراسم ، بر عهده “Es Devlin” طراح صحنه و هنرمند تجسمی ، می‌باشد. میزبانان مراسم امسال نیز مریل استریپ ، اما استون ، Nicolas Ghesquière مدیر خلاقیت برند لویی ویتون ، لین-منوئِل میراندا و آنا وینتور خواهند بود. مریل استریپ برای اولین بار در این مراسم حضور خواهد داشت.

به این مطلب امتیاز دهید

لینک منبع
https://modopia.com/%d9%85%d8%aa-%da%af%d8%a7%d9%84%d8%a7-2020-%d8%af%d8%b1%d8%a8%d8%a7%d8%b1%d9%87-%d8%b2%d9%85%d8%a7%d9%86-%d9%85%d8%af-%d9%88-%d8%a7%d8%b3%d8%aa%d9%85%d8%b1%d8%a7%d8%b1/

نظر دهید

پاسخ دهید

Logo
Enable registration in settings - general
مقایسه موارد
  • کل (0)
مقایسه
0