رفع نیاز آزمایشگاه شیمیایی با طراحی و ساخت دستگاه­‌های آنالیز

به گزارش گروه خبر خبرگزاری برنا، طراحی  و ساخت  دستگاه­های آنالیز کننده الکترو شیمیایی توانست به عنوان  یک دستگاه جامع، قابلیت انجام انواع واکنش های الکتروشیمیایی را، توسط تکنیک های متنوع شامل : ولتامتری، کولومتری و روش های کرونو دارا باشد که در عین حال دارای نرم افزار پیشرفته با کاربری ساده است و در مطالعات خوردگی، آنالیزهای الکتروشیمیایی و نانوالکتروشیمیایی ارائه می شود.

حمید رونق مدیر دانش بنیان شرکت مهندسی بهپژوه گفت: این شرکت دانش بنیان از سال ۷۶ تاکنون به عنوان طراح و سازنده انحصاری دستگاه های آنالیز کننده الکترو شیمیایی پیشرفته فعالیت نموده که در این راستا موفق به دریافت تاییدیه­های لازم از مراکز علمی و پژوهشی معتبر، دانشگاه ها، صنایع نظامی و غیرنظامی، صنایع نفت و گاز و پتروشیمی و … شده و توانسته قدم های بزرگی جهت رفع نیاز آزمایشگاه ها ، مراکز آموزشی، پژوهشی و صنعتی بردارد و در حال حاضر آماده ارائه خدمات در بخش های مختلفی از صنعت است.

وی در خصوص یکی از دستگاه های طراحی شده گفت: دستگاه آنالیز کننده الکترو شیمیایی پتانسیواستات / گالوانواستات، مدل ۲۰۶۵PGS- به عنوان یکی از کامل ترین محصولات تولیدی این شرکت به شمار می رودکه دارای کلیه تکنیک های الکتروشیمی از جمله تکنیک های ولتامتری، کولومتری، کرونوآمپرومتری، کرونوپتانسیومتری، کرونوکولومتری و تکنیک های عاری سازی بوده و نیز  قابلیت های نرم افزاری ویژه و امکانات سخت افزاری پیشرفته از جمله  اندازه گیری جریان های High/Low با دقت بالا و  سرعت روبش دقیق را دارد.

این فعال حوزه فناوری ادامه داد: این دستگاه ها به رسم منحنی های تافل و محاسبه شیب کاتدی و آندی در محاسبات خوردگی و انجام توابع Derivation  و  Convolution Integration بر روی نمودارهای LSV و CV را دارا بوده و محاسبه  عملیات ریاضی روی گراف ها، قابلیت انتقال داده به محیط های دیگر مانند  Excel، Wmf ،  Bmp و نیز قابلیت Back ground Subtraction روی دو گراف را دارند.

رونق با معرفی دستگاه کولومتری ۲۰۵۶ که یکی دیگر از محصولات تولید شده در این شرکت دانش بنیان است، بیان نمود : این سیستم در مدل های متنوعی از نظر رنج جریان و ولتاژ ( High/Low ) برای کاربرد های مختلف آزمایشگاهی، آموزشی و صنعتی ( الکتروسنتز، الکتروگراویمتری، لایه نشانی، مطالعات باطری و …) قابل ارائه است که مجهز به  تکنیک های CCC  و CPC  است.

ایشان در ادامه با اشاره به دیگر محصولات تولیدی این شرکت دانش بنیان گفت: دستگاه میکرو آنالایزر الکترو شیمیایی با مدل ۲۰۸۰PGS- که همراه با نرم افزار تحت ویندوز XP با امکانات متنوع که دارای قابلیت نمایش و رسم منحنی های مختلف با امکان ارتباط آنلاین با کامپیوتر است مجهز به  تکنیک های OCP-t,CPC-t,CA,SWV,DPV,NPV,LSV,CV و تکنیک های عاری سازی است. 

همچنین وی درباره جدیدترین محصول دانش بنیان شرکت با نام الکترود دیسک چرخان (BHP-RDE) که از سال ۹۱ در واحد R&D ، مطالعات اولیه آن کلید خورده و در سال ۹۴ به مرحله تولید رسیده است افزود: این دستگاه توانسته ضمن اندازه گیری غلظت گونه های شیمیایی و زیست شیمیایی به مطالعات بنیادی روی فرآیندهای الکتروشیمیایی بپردازد که همراه با دستگاه کنترل سرعت، قابلیت اتصال به کلیه دستگاه های آنالیزکننده شیمیایی از جمله Autolab , Metrohm , BHP-2065 , BHP-2080 و …. را دارد.

مبرا ساختن نیاز مراکز علمی ، دانشگاهی و صنعتی

رونق از بازخورد محصولات تولیدی در بازار داخلی عنوان کرد: با تولید دستگاه آنالیز کننده شیمیایی توانسته ایم به میزان قابل توجهی از خروج ارز صرفه جویی کنیم،  به طوری که در زمان تحریم ها، قیمت دستگاه های مشابه خارجی بسیار بالا بوده و دانشگاه ها برای تهیه آن از محدودیت های مالی بسیار زیادی برخورداد بوده اند که  ما با تولیدات خود در جهت رفع نیاز دانشگاه ها اقدام کرد.

این فناور با مقایسه نمونه های تولید شده نسبت به  نمونه های خارجی بیان کرد: نمونه های مشابه خارجی این محصولات از سابقه بالایی بهره مند است که رقابت با این محصولات با توجه به شرایط کشور از دشواری های بسیاری برخوردار بوده که با عنایت به این امر ما توانسته ایم جایگاه کمی و کیفی خاصی را در کشور از آن خود کنیم.

کسب رتبه سوم ابتکار جشنواره خوازمی و دریافت گواهینامه های ثبت اختراع

رونق با اشاره به کسب رتبه سوم در سیزدهمین جشنواره خوارزمی و دریافت گواهینامه های ثبت اختراع از اداره مالکیت صنعتی اصفهان بیان کرد: به کمک محققان این شرکت طی سال های فعالیت در حوزه R&D و نیز استفاده از اساتید دانشگاه و مشاورین عالیقدر علمی و پژوهشی موفق به کسب این مقام شده ایم که این مسئله افتخاری بر تایید کلیه دستگاه های آنالیزکننده الکتروشیمیایی ساخت شرکت، است.

وی با بیان این موضوع که از سال های ۷۶ تاکنون ، این شرکت در بخش R&D حوزه ساخت و تولید دستگاه های آنالیزکننده الکتروشیمیایی متحمل هزینه های سنگین واردات قطعات، تجهیزات و لوازم یدکی مرتبط با دانستن حداقل اطلاعات با توجه به شرایط کشور شده است و نیز با توجه به فرمایشات مقام معظم رهبری مبنی بر تولید دانش و بومی سازی آن در کشور ، جهت ارتقاء سطح کمی و کیفی محصولات خود خواستار حمایت های مادی و معنوی از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و دستگاه های ذیربط است تا بتوان هرچه بهتر در این مسیر گام های استواری برداشته و به اهداف بلندمدت در آینده ای نه چندان دور برسد .

امید است با بهره گیری از دانش جوانان این مرز و بوم هر روز شاهد پیشرفت شرکت های دانش بنیان کشور در حوزه های علمی و فناوری باشیم تا با عنایات رهبری و الطاف خداوندی به این مهم دست یابیم.

نظر دهید

پاسخ دهید

Logo
Enable registration in settings - general
مقایسه موارد
  • کل (0)
مقایسه
0