زندگی پدر باراک اوباما با حراج این کتاب دگرگون شد

به گزارش گروه وی خط رسانه های خبرگزاری برنا؛ اواخر سال ۱۹۵۰ میلادی مردی جوان به نام باراک حسین اوباما در کنیا در راستایبرنامه‌ای برای ارتقای سطح ادبیات مردم قاره آفریقا مجموعه‌ کتابی به زبان مادری‌اش نوشت. نوشته‌های او نظر الیزابتمونی را به خود جلب کرد و از این راه به دانشگاه هاوایی وارد شد.

او در دانشگاه هاوایی با آن دانام دانشجوی رشته انسان‌شناسی آشنا شد و ازدواج کرد. حاصل این ازدواج تنها یکپسری همنام با پدر بود که سال‌ها بعد رییس‌جمهور ایالات متحده آمریکا شد.

شش دهه پس از آن روزگار نسخه‌ای اصلی از کتاب‌های کوچکی که مسبب تمام این ماجراها شد در دست مردیهلندی یافت شده و قرار است به زودی حراج شود.

به گفته مسئولان حراجی این مجموعه تنها نسخه‌های یافت شده است که در مالکیت آن در اختیار فردی حقیقی است.نیکو وسلینگ که دهه ۶۰ میلادی به شکل داوطلبانه برای وزارت امورخارجه هلند کار می‌کرد این کتابرا برای یاد گرفتن زبان لو خریداری کرده است.

 

دفتر ادبیات آفریقای شرقی این مجموعه کتاب‌ها را برای یادگیری زبان «لو» منتشر کرده است.

در این سری کتاب‌ها شخصیتی به نام اوتنیو درباره کشاورزی، بهداشت تغذیه و دیگر موضوعات صحبت می‌کند. در یکیاز این کتاب‌ها با عنوان «شیوه‌های عاقلانه کشاورزی» نوشته‌ای

با این مضمون به چشم می‌خورد: «نوشته باراک حسین اوباما برای دپارتمان آموزش کنیا زیر نظر الیزابت مونی کارشناس ادبیات»

پیش از پیدا شدن این کتاب‌ها تنها دو نسخه دیگر از آن‌ها موجود بودکه یکی در کتابخانه گنگره آمریکا بود و دیگری در اختیار دانشگاه نورث‌وسترن قرار داشت.

مری جین دیب مدیر بخش آفریقا و خاورمیانه کتابخانه کنگره آمریکا در این باره گفت:

«این کتاب‌ کوچک اثر بزرگی داشت. این کتاب مسیر تاریخ را عوض کرد.

تصور تاثیر بزرگ این رویداد نفس‌گیر است.»

 

منبع:خبرآنلاین

 

نظر دهید

پاسخ دهید

Logo
Enable registration in settings - general
مقایسه موارد
  • کل (0)
مقایسه
0