قانون حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان بزرگ‌ترین برنامه توسعه فناوری کشور است

به گزارش گروه خبر خبرگزاری برنا، دکتر سید محمد صاحب‌کار خراسانی، سرپرست امور شرکت‌ها و موسسات دانش‌بنیان معاونت علمی و فناوری، در نشست صمیمانه با اهالی رسانه که با حضور دبیر ستاد توسعه فرهنگ علم، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان معاونت علمی و فناوری برگزار شد، ضمن ارایه توضیحاتی در خصوص روند تصویب قانون حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان، گفت: لایحه حمایت از شرکت های دانش‌بنیان در سال ۸۶ در معاونت علمی تدوین و سال ۸۷ در قالب بسته‌ی قانونی به مجلس شورای اسلامی ارسال شد

وی افزود: فرآیند تصویب این قانون به مدت ۲ سال و تا سال ۸۹ به طول انجامید. سپس آیین‌نامه اجرایی این قانون سال‌های ۹۰ و ۹۱ به تصویب رسید و سپس کار اجرایی‌سازی قانون از آذرماه ۹۱ و با ابلاغ آیین‌نامه‌های اجرایی ذیل قانون حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان آغاز شد.

نقش‌آفرینی همه دستگاه‌های اجرایی در فرآیند ارزیابی شرکت‌های دانش‌بنیان

دبیر کارگروه ارزیابی و تشخیص صلاحیت شرکت‌ها و موسسات دانش‌بنیان معاونت علمی و فناوری، با اشاره به فرآیند ارزیابی شرکت‌ها، اظهار کرد: با توجه به اهمیت بالای روند ارزیابی و تایید شرکت‌ها و قرار گرفتن در ساختار شرکت‌های دانش‌بنیان، رییس این کارگروه، نماینده ویژه رییس‌جمهور است و به عنوان نماینده عالی‌ترین مقام اجرایی کشور می‌تواند ازجایگاهی بالا بر این فرآیند نظارت کند.

وی با بیان این که کارگروه ارزیابی و تشخیص صلاحیت شرکت‌های دانش‌بنیان، با نمایندگانی از وزارتخانه‌ها، به ریاست معاون علمی و فناوری رییس جمهور تشکیل می‌شود، افزود: این کارگروه با نمایندگان تام‌الاختیار وزارتخانه‌ها، نشست‌های خود را برگزار می‌کند تا در پیشبرد امر ارزیابی شرکت‌ها با مشارکت همه دستگاه‌های اجرایی و با سرعت بیش‌تری پیش رود.

صاحب‌کار به سامانه کارگروه ارزیابی و تشخیص صلاحیت‌شرکت‌های دانش‌بنیان اشاره کرد و گفت: تمامی آیین‌نامه‌های جدید، مواضع رسمی و اطلاعیه‌ها و اخبار این کارگروه از طریق این سامانه به آدرس www.daneshbonyan.ir اعلام می‌شود.

وی افزود: تا تاریخ ۷ مهرماه سال جاری، ‌شرکت در این سایت نام کاربری خود را ایجاد کرده‌اند که از این میان ۴۰۹۸ شرکت اطلاعات خود را تکمیل کرده و وارد فرآیند ارزیابی شده‌اند.

مزایای اعطایی به شرکت‌های دانش‌بنیان دائمی نیست

سرپرست امور شرکت‌ها و موسسات دانش‌بنیان معاونت علمی و فناوری، با بیان این‌که اعطای مزایا به شرکت‌ها دائمی نبوده و مدت‌دار است، این فرآیند را پویا دانست و گفت: بر مبنای ارزیابی‌های مجددی که از شرکت‌ها داشتیم، تا کنون ۱۲۰ شرکت از فهرست شرکت‌های دانش‌بنیان‌ها خارج شده‌اند. چراکه باید شرکت ها روند رو به پیشرفت و غیر ایستا داشته باشند تا بتوانند از مزایای این قانون بهره‌مند شوند.

صاحب‌کار با اشاره به فرآیند همکاری کارگروه ارزیابی شرکت‌های دانش‌بنیان با سازمان امور مالیاتی کشور، گفت: تعداد شرکت‌های دانش بنیان درخواست داده برای معافیت‌های مالیاتی نسبت به سال‌های پیشین رشد ۱۰ برابری داشته است و به همین نسبت نیز رقم معافیت مالیاتی شرکت‌ها حدود ۱۰ برابر شده است.

وی روند تصاعدی حضور شرکت‌ها در عرصه دانش بنیان را مثبت ارزیابی کرد و گفت:  این‌که فعالان اقتصادی به اقتصاد دانش بنیان روی بیاورند، ارزنده است ولی ارزیابی آن‌ها نیز مهم است و باید معیارهایی را برای تعیین شرکت های دانش بنیان مشخص کنیم .

پویایی، مهم‌ترین بارزه اقتصاد دانش‌بنیان است

دبیر کارگروه ارزیابی شرکت‌های دانش بنیان، فضای اقتصاد دانش بنیان را پویا و همگام با فضای بین المللی دانست و گفت: فضای اقتصاد دانش‌بنیان مدام در حال پیشرفت و تغییر است و بر همین مبنا، بازنگری آیین نامه ها را در دستور کار قرار داده ایم . در اسفند ۹۳ سومین ویرایش این آیین‌نامه را اعلام کردیم.

صاحب‌کار هدف قانون حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان را حمایت از شرکت ها در بازار شدید رقابتی دانست و افزود: اصلی ترین هدف این قانون این است که شرکت های توانمندتر را حمایت کند تا امکان ماندگاری آنان در فضای رقابتی فراهم کند.

وی افزود: فعالیت شرکت‌های دانش بنیان در محیطی بین المللی فراهم می شود و شرکت ها باید نگاه بین المللی داشته باشند، لذا برای صادرات حمایت‌های ویژه‌ای هم از طریق قانون حمایت از شرکت‌های دانش‌بنان و کریدور صادرات محصولات دانش‌بنیان در دستور کار قرار دارد.

برگزرای دو رویداد مهم در مهرماه

در ادامه این نشست ، پرویز کرمی،‌دبیر ستاد توسعه فرهنگ علم،‌فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان معاونت علمی، ضمن گرامی‌داشت یاد جمعی از هموطنان جان‌باخته مراسم حج سال جاری در منا و آرزوی صبر برای خانواده بازماندگان، به دو رویداد معاونت علمی و فناوری و بنیاد ملی نخبگان در مهرماه سال جاری اشاره کرد و گفت: اختتامیه نخستین جشنواره دانش آموزی دریا در راستای فرهنگ‌سازی دریا، و نهمین همایش نخبگان ۲۱ ، ۲۲ و ۲۳ مهرماه سال جاری برگزار خواهند شد.

رویدادهای کارآفرینی، گامی در جهت شکل‌گیری زیست‌بوم کارآفرینی و نوآوری

کرمی، با اشاره به رویدادهای کارآفرینی به عنوان حرکتی در راستای کمک به ایجاد زیست بوم کارآفرینی در کشور و حمایت از ایده‌های نوآورانه و فناورانه گفت: معاونت علمی و فناوری در همین راستا مرکز شتابدهی نوآوری را زیر نظر پارک فناوری پردیس ایجاد کرده تا ضمن صیانت و حمایت از این ایده‌ها، این رویدادها به شکل‌گیری زیست بوم کارآفرینی در کشور کمک کند.

وی با اشاره به این موضوع که از این پس به جای واژه “استارتاپ ویکند” ، لغت “رویداد کارآفرینی ” استفاده می شود افزود: با توجه به مذاکراتی با فرهنگستان ادب فارسی برای واژه‌گزینی مناسب در یک برنامه مشترک شده است و تا آن زمان که بتوانیم با کمک فرهنگستان واژه مناسب را به‌کار بگیریم اما از این پس به جای واژه “استارتاپ ویکند” ، لغت “رویداد کارآفرینی ” را در معاونت علمی و فناوری به‌کار می‌گیریم.

ضرورت بومی‌سازی مفاهیم حوزه کارآفرینی و اقتصاد دانش‌بنیان

دبیر ستاد توسعه فرهنگ علم،‌فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان معاونت علمی همچنین با تاکید بر ضرورت جایگزینی و بومی سازی مفاهیم و واژگان حوزه علمی وفناوری، به فرهنگ‌سازی و واژه گزینی این حوزه اشاره کرد و گفت: ستاد توسعه فرهنگ، علم، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان با همکاری مشترک با فرهنگستان ادب فارسی در قالب یک کارگروه تخصصی ویژه، تسهیل‌گری و کمک به ایجاد زمینه بومی‌سازی و واژه‌گزینی حوزه علم وفناوری را فراهم خواهد کرد.

برگزاری ۳۲ رویداد کارآفرینی در پاییز

کرمی با اشاره به رویدادهای کارآفرینی فصل پاییز سال جاری خاطر نشان کرد: ۳۲ رویداد کارآفرینی در پاییز سال‌جاری و در ۲۷ شهر کشورمان برگزار می‌شود که البته تعداد رویدادهای برگزار شده کشورمان بیش‌تر از میزان خواهد بود اما این تعداد از رویدادها، با حمایت و نظارت معاونت علمی و فناوری برگزار می شوند.

مشاور معاون علمی و فناوری رییس‌جمهوری با اشاره به هم گرایی علوم گوناگون در راستای رفع نیاز جامعه مدرن امروزی، به شکل‌گیری فناوری‌های همگرا(NBIC) متشکل از فناوری نانو، زیست فناوری، علوم شناختی و فناوری اطلاعات یاد کرد و افزود: بخش جدیدی به گستره فرهنگ‌سازی و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری تحت همین عنوان افزوده شده که با تاکید بر اهمیت این حوزه، با مطالب ترجمه شده حوزه NBIC را در اختیار علاقه‌مندان قرار می‌دهد و علاقه‌مندان می‌توانند به آدرس سایت فناوری‌های همگرا به آدرس www.nbic.isti.ir مراجعه کنند.

نظر دهید

پاسخ دهید

Logo
Enable registration in settings - general
مقایسه موارد
  • کل (0)
مقایسه
0