استفاده از فناوری قرون وسطی در مراکز اسقاط خودرو

به گزارش گروه جوان و جامعه برنا، محمد شریعتمداری معاون اجرایی رئیس جمهور در مراسم جشن رکورد خروج خودروهای فرسوده که پیش از ظهر امروز با حضور معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان حافظت محیط زیست در محل سازمان حفاظت محیط زیست برگزار شد، با بیان آنکه حدود ۷۰ درصد آلودگی هوا توسط وسایط نقلیه فرسوده و غیراستاندارد ایجاد می شود، گفت: هوای پاک نیاز هر موجود زنده است چون آلودگی هوا سبب خروج نشاط از جامعه می شود.

شریعتمداری تاکید کرد: آلودگی هوا علاوه بر کاهش بهره وری، هزینه های زندگی را نیز افزایش می دهد.

وی با بیان آنکه گاهی اوقات شهر تهران در جایگاه دومین شهر آلوده جهان قرار می گیرد، اظهار داشت: برخی از شهرهای بزرگ و مهم دنیا، پیش از این جزو شهرهای آلوده به شمار می رفتند اما امروزه توانسته اند از این بحران خارج شوند.

معاون اجرایی رئیس جمهور ادامه داد: خارج ساختن خودروهای فرسوده با اولویت خودروهای عمومی از امور بسیار پراهمیت است اما باید حفظ سلامت خودروهای در حال حرکت نیز با توجه به نقش بسیاری که در میزان آلودگی هوا دارند، مورد توجه قرار گیرد.

شریعتمداری با اشاره به نقش برجسته معاینه فنی در کاهش آلودگی هوا گفت: براساس آمارها معاینه فنی به موقع و درست ۲۳ درصد در کاهش آلودگی هوا نقش دارد و ۱۳ درصد نیز در کاهش مصرف سوخت تاثیرگذار است. در حقیقت تاخیر در معاینات فنی باعث افزایش ۲ میلیون لیتر بنزین در تهران می‌شود، رقمی که علاوه بر موضوع مصرف بهینه سوخت، در افزایش آلودگی هوا نیز تاثیرگذار است.

وی به اظهارات فرمانده پلیس راهنمایی و رانندگی کشور درخصوص آلودگی هوا و تصمیمات ناپایدار اشاره کرد و گفت: گلایه فرمانده پلیس راهنمایی و رانندگی کشور، گلایه برحقی است و باید به این نکته توجه داشته باشیم که در راستای مقابله با آلوگی هوا، نیازمند پایداری در تصمیمات و قوانین هستیم.

شریعتمداری با اشاره به تولید بالای دی اکسیدکربن در ایران، تصریح کرد: قرار است در آینده برای کشورهایی که سبب افزایش تولید انتشار دی اکسید کربن و آلودگی در جهان می شوند، جرایمی وضع شود و از این رو لازم است برای رفع این معضل در ایران تدابیر مناسب اتخاذ شود.

وی با بیان آنکه خروج خودروهای فرسوده یک حلقه مهم از زنجیره مقابله با آلودگی هوا را تشکیل می دهد، گفت: توسعه حمل و نقل عمومی، کاهش سفرهای شهری و تولید خودروهای استاندارد نقش زیادی در کاهش آلودگی هوا خواهند داشت.

وی تاکید کرد: خوشبختانه این عرصه‌ها نیز مورد توجه قانونگذار و قوه مجریه قرار گرفته و نگاه ویژه‌ای در سال‌های گذشته به این موضوعات وجود داشته البته برای حل معضلات پیش رو نیازمند همکاری هر سه قوه هستیم. در قوه مجریه با توجه به وظیفه‌ای که وجود دارد، نیازمند دستگاهی هستیم که خارج از مجموعه اقدامات را مورد بررسی قرار دهد، رفع نقص کند و بر دستگاه‌های مختلف نظارت کند و گزارش‌های آن را به سران سه قوه ارائه دهد. برهمین اساس امروز لزوم فعالیت ستاد مدیریت حمل و نقل سوخت کشور بیش از پیش احساس می‌شود.

معاون اجرایی رئیس جمهور ادامه داد: لازم است این ستاد از نظرات کارشناسان و صاحبنظران استفاده کند تا به اهدافی که قانونگذار تعیین کرده در زمانبندی مشخص شده دست پیدا کند.

وی با بیان اینکه صرف نظر از وجود مصوبات قانونی در زمینه از رده خارج کردن خودروهای فرسوده، انحراف از این قوانین زمینه‌های بروز تخلفات را فراهم کرده‌است، عنوان کرد: در سال‌های گذشته به جای اسقاط خودرو‌ها، مبالغی دریافت و تنها گواهی اسقاط صادر می‌شد که این امر منجر به انباشته شدن ۸ هزار میلیارد تومان منابع در حساب‌های ستاد مدیریت حمل و نقل و سوخت کشور شده است.

شریعتمداری افزود: این در شرایطی بود که کنترل مالی مناسبی نیز بر این حساب‌ها وجود نداشت که خوشبختانه امروز با کمک موسسات مالی خارج از مجموعه شروع به حسابرسی‌ها در ستاد مدیریت حمل و نقل سوخت کشور کرده‌ایم. باید حاشیه‌ها را از کارهای ستاد دور کنیم و زمینه این امر نیز خروج ستاد از امور اجرایی است. این ستاد باید در زمینه سیاستگذاری‌ها فعالیت کند. در حال حاضر فعل و انفعالات مالی دیگر توسط ستاد انجام نمی‌شود و تنها گردش مالی میان تولیدکننده و مصرف‌کننده انجام می‌شود و ستاد مدیریت حمل و نقل سوخت کشور هیچ نقشی در این فعل و انفعالات مالی ندارد.

معاون اجرایی رئیس جمهور با اشاره به رکود در اجرای قوانین به عنوان یکی از معضلات سال‌های گذشته تاکید کرد: به دلیل وجود برخی مسائل سیاسی و اقتصادی، ستاد سوخت کشور درگیر برخی حاشیه‌ها شده بود. به طوری که به دلیل پولی که در حساب‌های ستاد تلنبار شده بود، این رسالت را برای خودش می‌دید که به نهادهای مختلفی کمک کند. برای مثال کمک به هیات کشتی جویبار و تیم فوتبال پرسپولیس که به هیچ عنوان ارتباطی میان ستاد و این دستگاه‌ها مشخص نیست.

شریعتمداری ادامه داد: باید در شرایط فعلی این حواشی را از ستاد مدیریت کشور دور کنیم و به اهداف و وظایفی که برای این ستاد مشخص شده بپردازیم. تصور می‌کنم با رویه‌هایی که اصلاح شده، در سال آینده خودروهای سنگین و اتوبوس‌ها بیشتر در چرخه اسقاط قرار بگیرند و شرایط بهتری برای اسقاط خودروهای سنگین فراهم شود.

وی تاکید کرد: در حال حاضر نسبت به کشورهای جهان به لحاظ اسقاط خودرو وضعیت مطلوبی داریم، ولی باید با در نظر گرفتن ظرفیت‌های لازم، شرایط را برای سال‌هایی که افزایش خودروی فرسوده را خواهیم داشت، آماده کنیم، چراکه اگر این اقدام انجام نشود، بار دیگر با یک انباشت خودروی فرسوده مواجه می‌شویم.

وی تاکید کرد: علاوه بر نوسازی خودروها از طریق واردات و تولید، باید از راهکارهای تشویقی وتنبیهی برای از رده خارج کردن خودروهای فرسوده استفاده شود.

معاون اجرایی رئیس جمهور با تاکید بر لزوم ورود تکنولوژی‌های نوین در عرصه اسقاط خودرو در کشور گفت: در بازدیدهایی که از مراکز اسقاط خودرو داشتم، مشاهده کردم اسقاط با تکنولوژی بسیار قرون وسطایی در حال انجام است. تکنولوژی نوینی در دنیا وجود دارد که باید به سمت استفاده از این تکنولوژی‌ها حرکت کنیم تا واحدهای موجود از این تکنولوژی بهره‌مند شوند و هزینه‌های اسقاط در کشور کاهش یابد. قطعا با انجام همه این فرآیندها می‌توانیم به نتیجه مطلوب در کشور برسیم.

نظر دهید

پاسخ دهید

Logo
Enable registration in settings - general
مقایسه موارد
  • کل (0)
مقایسه
0