به‌جای مدرسه، پژوهشکده سلول‌های بنیادی بسازید

به گزارش گروه جوان و جامعه برنا، دکتر امیرعلی حمیدیه، دبیر ستاد توسعه علوم و فناوری‌های سلول‌های بنیادی معاونت علمی، با اشاره اهمیت تاسیس پژوهشکده های سلول های بنیادی در کشور تاکید کرد: با توجه به این‌که رشد جمعیت کشور ما خیلی زیاد نیست و به اندازه کافی هم مدرسه ساخته شده است، خیران باید برای رفع مشکلات و درمان بیماری‌های صعب‌العلاج که از طریق سلول‌های بنیادی رفع می‌شود، باید برای ساخت پژوهشکده‌های سلول‌های بنیادی سرمایه‌گذاری کنند.

وی با اشاره به این‌که سقف بودجه معاونت علمی برای تمامی امور پژوهشی محدود است، گفت: با توجه به اهمیت موضوع سلامت در جامعه و درمان بسیاری از بیماری‌های سخت و صعب‌العلاج از طریق پیوند سلول‌های بنیادی، خیران باید در زمینه پژوهش و پرورش محققان، سرمایه‌گذاری کنند تا گامی در راستای رشد و توسعه این امر برداشته باشند.

حمیدیه به برنامه‌های جدید ستاد توسعه علوم و فناوری سلول‌های بنیادی در سال جاری اشاره کرد و گفت: ما در نظر داریم تا در سال جاری درزمینه دو موضوع سلول درمانی و ایمونوسل‌تراپی (استفاده از سلول های سیستم ایمنی در درمان بیماری‌ها مختلف) تمرکز بیشتری داشته باشیم و این موضوعات را گسترش دهیم.

دبیر ستاد توسعه علوم و فناوری سلول‌های بنیادی معاونت علمی، تصریح کرد: گسترش علم سلول‌های بنیادی در زمینه علوم پایه و علوم بالینی و ایجاد همکاری گسترده میان این دو حوزه، یکی دیگر از برنامه‌های اصلی این ستاد در سال جاری است زیرا تا پیش از این، دو حوزه علوم بالینی و علوم پایه در اکثریت مواقع هر کدام به‌صورت مجزا فعالیت می‌کردند.

وی به موضوع کشف و شناسایی استعداد محققان جوان که در حوزه سلول‌های بنیادی فعالیت می‌کنند، اشاره کرد و گفت: ما باید پس از شناسایی و کشف محققان فعال در حوزه سلول‌های بنیادی آن‌ها را توجیه کنیم که وابسته به دانشگاه‌ها نباشند و خودشان شرکت‌های دانش‌بنیان تاسیس کنند.

حمیدیه همچنین تاکید کرد: با کم کردن فاصله میان خود و محققان این حوزه، می‌توانیم از نظرات و راهکارهای مناسب و صحیح تری در زمینه استفاده از سلول های بنیادی بهره مند شویم.

عضو هئیات رییسه پیوند سلول‌های بنیادی آسیا واقیانوسیه تصریح کرد: اجرا و پایش سند راهبردی ستاد توسعه علوم و فناوری‌های سلول‌های بنیادی ازدیگر برنامه‌های مهم و اصلی این ستاد است.

وی در ادامه، خارج شدن از طرح‌های کوچک و رفتن به‌سمت طرح‌های کلان ملی و حمایت از آن‌ها را از برنامه‌های مهم ستاد توسعه علوم و فناوری سلول‌های بنیادی معاونت علمی خواند و تاکید کرد: ما باید با تغییرات بنیادی در هر حوزه‌ای از علم، بتوانیم نام ایران را در سطح دنیا معرفی کنیم و باعث افتخار کشور شویم.

موسس نخستین بانک اهداکنندگان سلول‌های بنیادی ایران، درباره دلیل تاسیس این بانک گفت: با توجه به این‌که، مهم‌ترین اصل در پیوند سلول‌های بنیادی، پیدا کردن دهنده سازگار است و تعداد زیادی از بیماران کشور فاقد دهنده سازگار بودند، تصمیم گرفتیم تا نخستین بانک HLA را در منطقه شرق مدیترانه و خاورمیانه راه‌اندازی کنیم که این بانک در سال ۲۰۱۱ به انجمن جهانی اهداکنندگان سلول های بنیادی خونساز پیوست و در سال ۸۸ برنده جایزه ابن سینا در زمینه نوآوری در ارائه خدمات بالینی شد.

بنابر این گزارش، امیرعلی حمیدیه، صاحب بیش از ۶۰ مقاله و ۱۲۰ خلاصه مقاله بین ‌لمللی، برنده جوایز متعدد بین‌المللی از سوی انجمن‌های علمی معتبر بین‌المللی در حوزه سلول‌های بنیادی خونساز و سخنران مدعو در کنگره‌های بین‌المللی پیوند سلول‌های بنیادی خون‌ساز است.

نظر دهید

پاسخ دهید

Logo
Enable registration in settings - general
مقایسه موارد
  • کل (0)
مقایسه
0