نحوه اعتبار سنجی ICO ها و تشخیص کلاهبرداری

جمع سپاری (Crowdfunding) و جذب سرمایه گذار در پروژه های بلاک چین و غیرمتمرکز اصلی ترین راه برای توسعه و اجرای پروژه های غیرمتمرکز است.

در حوزه ی بلاک چین جمع سپاری و جذب سرمایه گذار بسیار مورد استفاده قرار می گیرد و مردم هم معمولا علاقه زیادی به سرمایه گذاری در این پروژه ها از خود نشان می دهند. جذب سرمایه گذار در پروژه های غیرمتمرکز با استفاده از ICO انجام می شود. در این روش پروژه برای جذب سرمایه توکن های خود را برای فروش اولیه قرار می دهد و مردم با استفاده از ارزهایی مثل اتریوم و بیت کوین، به نوعی در این پروژه ها سرمایه گذاری می کنند. حدود یک سال است که ICO ها به شدت زیاد شده اند و به طور میانگین هر هفته یک ICO جدید آغاز می شود. با این حال این موضوع گاهی اوقات ممکن است برای سرمایه گذار خیلی بد تمام شود.

پروژه های زیادی وجود دارند که نسبت به کاربرد آن پروژه، پول زیادی را برای توکن ها طلب می کنند و سرمایه گذاری در آن ها اصلا به صرفه نخواهد بود. اما مشکل اصلی ICO های کلاهبرداری است و تا کنون موارد زیادی از کلاهبرداری در ICO ها گزارش شده است.

برای بررسی ارزش سرمایه گذاری روی یک پروژه باید به دقت سایت پروژه را بخوانید تا با کاربرد آن پروژه آشنا شوید. همچنین می توانید سایت های خبری معتبر را دنبال کنید و یا میزان سرمایه گذاری و توجه به آن پروژه را تحلیل کنید. اما برای بررسی کلاهبرداری نبودن پروژه چند راه ساده وجود دارد که عبارتند از:

اهداف غیر واقعی

پروژه های کلاهبرداری اغلب در مورد پروژه ی خود اغراق می کنند و ادعاهای عجیب و غیرقابل باوری را مطرح می کنند. یک پلتفرم بلاک چینی نمی تواند فقر را کاملا از بین ببرد یا از گرم شدن کره زمین جلوگیری کند و یا جایگزینی برای اینترنت باشد. در چند مورد کلاهبرداری، همراه با دلایل گمراه کننده ادعا کرده بودند که مثلا این پروژه می تواند فقر را کاملا از بین ببرد و باعث شده بود که افراد زیادی روی آن سرمایه گذاری کنند. البته بعضی مواقع بعضی از ادعاهای عجیب ممکن است واقعی باشد اما وقتی ادعای غیر منطقی از یک پروژه دیدید، به شدت درباره آن تحقیق کنید تا کاملا مطمئن شوید. اگر پروژه ای ادعا کرد که ارز جدیدش جایگزین بیت کوین می شود و یا در کوتاه مدت قیمت آن ۳۰۰ برابر خواهد شد، آن را به لیست کلاهبرداران اضافه کنید.

پروژه های واقعی هرگز به شما افسانه نخواهند گفت و هیچ وقت قیمت آن را پیشبینی نخواهند کرد.

واضح نبودن

بعضی از پروژه های کلاهبرداری، درباره کارکرد پروژه هیچ توضیحی نداده اند و فقط با جملات هیجان انگیز، سعی می کنند که شما را برای سرمایه گذاری وسوسه کنند به این مثال توجه کنید:

“پروژه مبتنی بر بلاک چین ما دنیای ارزهای دیجیتال را متحول خواهد کرد. این پروژه یک شبکه مورد اعتماد است که مانند یک اهرم، انقلابی بزرگ در فناوری دیجیتال ایجاد خواهد کرد”

اگر شبیه چنین متنی را در سایتی دیدید و دلیل خاصی برای آن پیدا نکردید و یا نحوه کارکرد پروژه گنگ و نا معلوم بود، به هیچ وجه روی آن سرمایه گذاری نکنید. پروژه های رسمی و مورد اعتماد به صورت کاملا واضح درباره نحوه کارکرد پروژه توضیح می دهند و قضاوت را به کاربران می سپارند. پروژه های مورد اعتماد معمولا فایل یا عکسی به اسم “WhitePaper” در سایت خود قرار می دهند و در آن به صورت ساده و روان درباره تمام جزئیات، نوشته شده است.

تیم توسعه دهنده

این مورد خیلی مهم است. چه کسی پشت این پروژه است؟ آیا اعضای این تیم رزومه خوبی دارند؟ آیا شناخته شده هستند؟ آیا در پروژه های موفق قبلی شرکت داشته اند؟ اگر پاسخ بله باشد یک فرصت خیلی عالی برای سرمایه گذاری است.
به یاد داشته باشید بکه باید حتما از صحت اعضای تیم مطمئن باشید. شما می توانید با جستوجوی اسم افراد یا پیداکردن آنها در توییتر از این امر اطمینان حاصل کنید. برخی از پروژه های کلاهبرداری فقط نام و عکس افراد معتبر را در پروژهای خود می آورند .

البته توسعه دهندگان بدون شناخت نیز ممکن است پروژه های فوق العاده ای را ارائه دهند. ناشناس بودن و معروف نبودن با گمنام بودن متفاوت است. پروژه های بزرگی از برنامه نویسان غیرمشهور پدید آمده است. Nxt و SuperNet از نمونه های این موضوع است.

یک توسعه دهنده ناشناس بدون سابقه قبلی در انجمن های بیت کوین (بدون پست در سایت هایی مثل reddit، bitcointalk و …) می تواند خطرناک باشد.

گواهینامه SSL

سایت های معتبر ICO معمولا با آدرس Https هستند و گواهینامه ی SSL دارند. البته داشتن این گواهینامه برای سایت خیلی کار سختی نیست اما بعد از بررسی موارد بالا، این مورد را هم می توانید چک کنید تا از صحت آن کاملا مطئمن شوید.

تست بررسی ریسک

مواردی که در بالا گفته شد فقط برای کمتر شدن ریسک شما در مقابل کلاهبرداری های احتمالی است. ممکن است سایت هایی وجود داشته باشند که با ترفندهایی اعتماد شما را جلب کنند و جای شکی برای شما باقی نگذارند. به طور کلی باید سعی کنید ICO های رسمی تر را انتخاب کنید.

در اینجا تستی برای بررسی میزان ریسک شما در کلاهبرداری های احتمالی گردآوری شده است.

سایت ICO مورد نظر را با دقت بررسی کنید و به هر کدام از مسائل زیر امتیاز دهید و سپس امتیازات را  با هم جمع کنید و نتیجه تست را ببینید:

سوء ظن و شک های جزئی ( برای هر کدام یک امتیاز)

هیچ ویدیو، دمو یا نسخه آزمایشی از پروژه در سایت وجود ندارد (سه امتیاز)

اهداف غیرواقعی، بدون whitepaper و یا عدم واضح بودن کاربرد پروژه ( ۵ امتیاز)

نداشتن حساب بیت کوین تاک، نداشتن ssl سایت و یا مشخص نبودن تیم توسعه دهنده (۱۰ امتیاز)

نتیجه تست :

امتیاز ۰ تا ۵: ریسک خیلی کم

امتیاز ۶ تا ۱۰: ریسک کم

امتیاز ۱۱ تا ۱۵: ریسک بالا

امتیاز ۱۶ تا ۲۰: ریسک خیلی بالا

امتیاز ۲۱ به بالا: ico کاملا کلاهبرداری است

نظر دهید

پاسخ دهید

Logo
Enable registration in settings - general
مقایسه موارد
  • کل (0)
مقایسه
0