مهارت های توسعه فردی کدامند و چطور می‌توانیم آنها را بهبود دهیم؟

توسعه فردی مهم است؛ از مهم هم مهم‌تر. چرا؟ چون می‌تواند زندگی‌مان را از این رو به آن رو کند. بسیاری از آدم‌ها با تلاش برای کارکردن روی مهارت های توسعه فردی خود توانسته‌اند به دستاوردهای خیره‌کننده و جذابی در زندگی برسند؛ مثلا ارتباطاتشان را با آدم‌ها گسترش داده‌اند، شغل بهتر پیدا کرده‌اند، درآمدشان را افزایش داده‌اند و… . اینها عالی است؛ اما ماجرا جایی گنگ و دست‌نیافتنی می‌شود که تعریف و راه‌های توسعه فردی را ندانیم و بلد نباشیم. در این مقاله، به شما می‌گوییم توسعه فردی چیست و چطور می‌توان در زندگی به آن رسید.

توسعه فردی چیست و چه معنایی دارد؟

توسعه فردی یعنی تلاش برای بدل‌شدن به نسخه‌ای بهتر از خود. مهارت‌های آن هم شامل مواردی می‌شوند که احساسات، رفتار و افکارمان را توسعه و رشد می‌دهند. برای رشد در توسعه فردی باید قدم‌های درستی برداریم؛ قدم‌هایی که با اطمینان، ما را به اهدافمان می‌رسانند.

توسعه فردی چیست - مهارت های توسعه فردی کدامند

هیچ‌کس نمی‌تواند دقیق بگوید بهترین مهارت های توسعه فردی چه مواردی‌اند. این موضوع تا حد زیادی وابسته به اهداف شخصی هرکس در زندگی است. منتها مهارت‌های فردی خاصی هم وجود دارند که برای زندگی در جهان پررقابت امروز، نیاز است که آنها را یاد بگیریم.

اجازه بدهید که فهرست‌وار از مهارت‌های توسعه فردی برایتان بگوییم و بعد راه رسیدن به آنها را شرح بدهیم.

مهارت‌های توسعه فردی کدام‌اند؟

 • شناخت نیازهای خود برای رشد و توسعه؛ یعنی باید بدانیم که روی چه چیزهایی برای بهترشدن خود کار کنیم.
 • همراهی و درک خود؛ یعنی باید نخستین حامی قوی و مهم خودمان باشیم.
 • توجه به پیشرفت و رشد مداوم؛ توقفی در راه بهترشدن وجود ندارد.
 • پایداری در مقابله با چالش‌ها و تاب‌آوری؛ همیشه باید در برابر طوفان مشکلات قوی باشیم.
 • تعیین ارزش‌های شخصی در زندگی؛ باید چهارچوب‌هایی داشته باشیم و در مسیر آنها به رشد فکر کنیم.
 • برنامه‌ریزی و نظم؛ در سایه اصول و قواعد می‌توان به اهداف مختلف رسید و خود را توسعه داد.
 • توجه به تغییر مسیر؛ گاهی لازم است که مسیر توسعه فردی را عوض کنیم و وارد زمینه تازه‌ای از تجربه‌ها برای بهترشدن شویم.
 • تلاش برای بهبود در ابعاد مختلف؛ چندبعدی‌بودن از مصادیق توسعه فردی است. باید جنبه‌های مختلف زندگی را دریابیم.
 • یادگیری چیزهای تازه؛ آموختن سن‌وسال ندارد. هروقت که چیز تازه‌ای می‌آموزیم، قدم تازه‌ای در مسیر توسعه خودمان برداشته‌ایم.
 • کشف افراد و چیزهای الهام‌بخش؛ انگیزه‌ای که افراد و چیزهای الهام‌بخش به ما می‌دهند، نیروی حرکت در راستای توسعه را فراهم می‌کند.
 • خودآگاهی و تلاش برای شناخت خود؛ باید بدانیم که هستیم، چه می‌خواهیم و چه می‌کنیم. خودشناسی راه بهترشدن است.
 • تقویت کنجکاوی و پرسشگری؛ پرسیدن راه پیشرفت است. نباید به‌سادگی قانع شویم و بدون تحلیل موقعیت‌ها و سؤالات مختلف از آنها عبور کنیم.
 • ورزش و توجه به زیبایی و سلامتی؛ بدن ما وسیله بهره‌مندی‌مان از نعمت‌های این دنیاست. پس باید به آن برسیم و از حس خوب زیبایی و سلامتی‌اش بهره ببریم.
 • توجه به سرگرمی و شادی؛ هیچ رشد و توسعه‌ای بدون نشاط ممکن نیست. پس باید برای توسعه خودمان تفریح را هم به زندگی‌مان راه بدهیم.
 • ایجاد عادت‌های تازه و جدید در خود؛ عادت‌های خوب باعث رشد و تعالی‌اند. عادت‌های بد هم که سد و مانع‌ پیشرفت‌اند. تکلیف مشخص است: باید عادت‌های خوب را به زندگی راه بدهیم و بدها را خط بزنیم.
 • خروج از منطقه امن؛ برای توسعه فردی نیاز به خروج از منطقه امن زندگی است؛ یعنی جایی که چالش و تلاشی برای بهترشدن ندارد و بنابراین ترس و دلهره هم در آن نیست. اما این آرامش یعنی بی‌خبری. باید از این بی‌خبری خارج شویم.
 • تقویت نقاط قوت خود؛ برای توسعه خود باید مدام روی نقاط قوت‌مان کار کنیم و بهتر و بهتر شویم.
 • گذر از خطاها؛ ما انسانیم و خطا می‌کنیم. عبرت‌گرفتن و گذشتن از خطاها راهی برای بهتر شدن است. سرزنش و شماتت خود را کنار بگذاریم.
 • تقویت مهارت شنیدن؛ باید شنونده‌ای خوب باشیم تا یادگیری‌مان هم بهتر شود. گوش‌دادن و تلاش برای درک دیگران راهی عالی برای توسعه یادگیری و فهمیدن دیگران است.
 • داشتن رقبای لایق؛ غرض مقایسه نیست. وجود رقبای شایسته راهی برای ایجاد انگیزه و الهام در جهت رشد بیشتر است.

چطور می‌توان مهارت‌های فردی را توسعه داد؟

تمرکز بر مهارت‌هایی که باعث می‌شوند ابعاد مثبت شخصیتی‌مان جلوه کنند، با دیگران ارتباطات بهتری برقرار کنیم و زندگی‌مان را در ابعاد گوناگون رشد بدهیم در گروِ توسعه دانش و خودآگاهی است. در ادامه، از مسیر رسیدن به مهارت های توسعه فردی برایتان خواهیم گفت.

۱. ابتدا مشخص کنیم به کدام‌یک از مهارت‌ های توسعه فردی نیاز داریم

از نخستین گام‌ها برای شروع برنامه توسعه فردی این است که بدانیم هدفمان چیست و می‌خواهیم با کارکردن روی خود به چه‌چیزی برسیم. برای توسعه‌دادن مهارت‌های فردی‌مان باید اهدافی را مشخص کنیم و راه رسیدن به آنها را دقیق و درست متصور شویم؛ مثلا مگر می‌شود آرزوی رسیدن به اندام و سبک زندگی سالم را داشت، اما برای حرکت در این مسیر و استفاده درست از منابع برنامه‌ای طراحی نکرد؟


حتما بخوانید: چطور اهدافی تعیین کنیم که واقعا دست‌یافتنی هستند؟


۲. با خودمان راه بیاییم و خودمان تسکین دل خودمان باشیم

ریک وارن (Rick Warren)، نویسنده آمریکایی می‌گوید:

ما محصول گذشته‌هایمان هستیم؛ اما مجبور نیستیم زندانی گذشته‌ها بمانیم.

دنیای این روزهای ما پر از استرس است. استرس و اضطراب از عوامل مخرب روحیه و توان برای حرکت به‌سوی پیشرفت‌اند. اگر میزان حضور اینها در زندگی‌مان زیاد و زیادتر شود، میل به پیشرفت و رسیدن به مهارت های توسعه فردی هم در ما رنگ می‌بازد.

پس باید تلاش کنیم از راه‌های مناسب و آرامش‌بخش، زندگی‌مان را از اضطراب و استرس دور نگه داریم. یکی از کارهایی که باید انجام بدهیم کنار‌آمدن با خودمان است. چطور؟ روش‌ها و ترفندهای مناسب برای آرام‌کردن خود را بیاموزیم و بدانیم چگونه می‌توانیم خود را در موقعیت‌های سخت زندگی تسکین بدهیم؛ برای نمونه، روش‌های ریلکسیشن و مدیتیشن می‌توانند در روز ما را آرام کنند و استرس را از لحظه‌هایمان بیرون بیندازند.

۳. ذهنیت رشد و پیشرفت را در خود کشف و بیدار کنیم

مهارت های توسعه فردی - با ذهنیت درست برنامه توسعه فردی داشته باشیم

ما آدم‌ها همیشه دلهره‌ها و ترس‌هایی از مواجهه با چالش‌های مختلف زندگی داریم. این ترس‌ها باعث می‌شوند دل را به دریا نزنیم و گاهی در منطقه امن و آرام فعلی‌مان بمانیم. این اصلا خوب نیست. چرا؟ چون موجب می‌شود پاهایمان برای حرکت در مسیرهای تازه سست باشد و میلی برای رسیدن به مهارت های توسعه فردی در ما شکل نگیرد.

برای رشد باید ذهنیت‌مان را نسبت به چالش‌های زندگی تغییر بدهیم. لازم است ذهنیت رشد و رسیدن به پیشرفت را در خود بارور کنیم. این دقیقا به چه معناست؟ یعنی به‌دنبال چالش‌ها و تجربه‌های جدید باشیم و بدانیم رشد در مسیر یادگیری چیزهای تازه به‌ دست می‌آید. از یادگیری هم نهراسیم و به‌سمت آن پیش برویم.


حتما بخوانید: چه چیزی مانع رسیدن ما به اهداف‌مان می‌شود و چطور بر آنها غلبه کنیم؟


آدم‌های موفق در زمینه‌های مختلف از تجربه‌های تازه و یادگیری مهارت‌های جدید نمی‌ترسند و با تلاش به خواسته‌هایشان می‌رسند. ما هم می‌توانیم چون هیچ‌چیز از هیچ‌کس کم نداریم. قبول؟

۴. تاب‌آوری را در خود توسعه بدهیم

تاب‌آوری ویژگی بسیار مهمی است. در مسیر توسعه فردی باید طاقت و انعطاف‌پذیری را در خود گسترش بدهیم. زندگی پر از فرازونشیب‌هاست. عمرمان در جاده‌های پرپیچ‌وخمی می‌گذرد و باید این را به‌عنوان واقعیتی انکارناپذیر از دنیا قبول کنیم.

حال، اگر قرار باشد که تاب‌آوری‌مان را در مواجهه با سختی‌ها از دست بدهیم و بی‌طاقت شویم یا به‌اندازه کافی منعطف نباشیم و با پیچ جاده‌ها ما هم نپیچیم، امکان رشد و حرکت به‌سوی جلو هم از ما گرفته می‌شود. تقویت مثبت‌اندیشی، زیستن در لحظه و مدیریت احساسات کمکمان می‌کنند تاب‌آورتر شویم و پرطاقت در راه توسعه فردی و ساختن زندگی بهره‌ور تلاش کنیم.

توماس ادیسون (Thomas Edison)، مخترع معروف می‌گوید:

بیشترِ شکست‌خوردگان کسانی‌اند که در لحظۀ تسلیم‌شدن، نمی‌دانسته‌اند به نتیجه نهایی چقدر نزدیک شده‌اند.

۵. برای خود ارزش‌های شخصی داشته باشیم

این‌طور نیست که زندگی‌کردن بر اساس چهارچوب‌ها و ارزش‌های شخصی‌مان همیشه ساده باشد؛ اما اگر آنها را نادیده بگیریم یا اصلا ارزش و چهارچوبی برای خود نداشته باشیم، در نوسانات پرالتهاب زندگی گم می‌شویم. پس در راستای شکل‌دادن به مهارت های توسعه فردی باید حتما ارزش‌هایی مشخص برای خود داشته باشیم.

اگر ارزش‌های مشخص نداشته باشیم، معلوم نیست که به چه سمت‌وسویی روانه می‌شویم؛ اما ارزش‌ها دقیقا چه‌چیزهایی‌اند؟ مهربانی، پرتلاش‌بودن، خلاقیت یا داشتن روابط عمیق با دیگران از جمله ارزش‌هایی است که می‌توانند به مسیرمان در راستای توسعه فردی جهت بدهند. باید دید که چه‌چیزهایی برایمان مهم‌تر است و ما را بیشتر راضی و خشنود نگه می‌دارد.

با در نظرداشتن ارزش‌هایی برای خود، رسیدن به اهداف برایمان معنا پیدا می‌کنند. یعنی ما در مسیر رسیدن به هدفی حرکت خواهیم کرد که همراه با چهارچوب‌های موردعلاقه و مفاهیم مهم زندگی‌مان به‌ دست می‌آیند.

۶. برای رسیدن به مهارت های توسعه فردی باید برنامه داشته باشیم

همان طور که در گام اول گفتیم، برای تقویت مهارت های توسعه فردی در خود به برنامه‌ریزی نیاز است. برنامه‌ریزی یعنی بدانیم که چطور، چگونه، چرا و چه‌موقع باید به‌سمت اهدافمان حرکت کنیم. برنامه‌ها برای توسعه فردی باید با در نظرگرفتن اهداف بلندمدت پیگیری شوند:

 • قرار است که چه مهارتی در زمینه توسعه فردی در ما ایجاد شود؟
 • چطور می‌توانیم مهارت‌های موردنظرمان را در خود تقویت کنیم؟
 • چرا باید چنین مهارت‌هایی در ما رشد کنند و تقویت شوند؟
 • چه زمانی برای توسعه مهارت‌ها باید دست‌به‌کار شویم؟

۷. تغییرات در مسیر توسعه فردی را زیر نظر بگیریم

توجه به تغییرات در مسیر یادگیری مهارت های توسعه فردی

برای اینکه ببینیم در حال رسیدن به اهدافمان برای توسعه فردی هستیم یا خیر، باید اوضاع را مدام پیگیری و رصد کنیم. لازم است مسیری را که طی می‌کنیم به‌دقت زیر نظر بگیریم و ببینیم روند رشدمان به چه ترتیب بوده است. پس همیشه در مسیر توسعه فردی باید کمی بایستیم، همه‌چیز را مرور کنیم و اگر نیاز بود، جاده‌مان را تغییر بدهیم. توجه به راه و خودآگاهی باعث می‌شود رشد بیشتری داشته باشیم.


حتما بخوانید: چرا نباید با تغییرات زندگی بجنگیم؟


۸. توسعه فردی را در زمینه‌های مختلف تجربه کنیم

هرقدر مهارت‌ها و توانمندی‌های بیشتری داشته باشیم، فرصت‌های رنگارنگ‌تری هم در زندگی‌مان پیدا می‌شود. بهتر است روی یادگیری مهارت‌های مختلف سرمایه‌گذاری کنیم. هرقدر خود را از ابعاد متنوع‌تر توسعه بدهیم، قوی‌تر و موفق‌تر خواهیم بود.

جورج الیوت (George Eliot)، نویسنده معروف انگلیسی می‌گوید:

هیچ‌وقت برای تبدیل‌شدن به کسی که می‌توانستیم باشیم دیر نیست.

۹. چیزهای تازه بیاموزیم

برای تلاش در راستای توسعه فردی باید چیزهای تازه یاد بگیریم. نمی‌شود دست روی دست بگذاریم و به دستاوردهای قدیمی‌مان اکتفا کنیم. حتی اگر دستاوردهای گذشته‌مان بسیار افتخارآفرین هم باشند، باز با پیش‌رفتن در مسیر زندگی به یادگیری چیزهای تازه نیاز داریم؛ مثلا یادگیری زبانی تازه، آشنایی با سبک درست رزومه‌نویسی، یادگرفتن نواختن ساز و هر مهارت تازه‌ای می‌تواند ما را با خودمان آشناتر و ما را به نسخه بهتری از خودمان تبدیل کند.

۱۰. در زندگی منبع الهام و انگیزه داشته باشیم

برای تقویت مهارت های توسعه فردی، جای منبع الهام در زندگی را هم باید خالی بگذاریم. این جای‌خالی باید با مرجع و منبعی پر شود که ما را پرشور و پرانگیزه کند. بعضی وقت‌ها حضور یک شخص در زندگی منبع الهاممان می‌شود و گاهی ترتیب‌دادن موقعیتی خاص؛ مثلا مرتب‌کردن اتاق کارمان ممکن است شور و انگیزه کافی برای کارکردن به ما بدهد. در هر حال، نیاز به یافتن منبع الهامی شورانگیز در مسیر توسعه فردی داریم. منبع الهام شما چیست؟

نکته: کوچینگ توسعه فردی
شاید عبارت کوچینگ توسعه فردی به گوشتان خورده باشد. کوچینگ یعنی مربی‌گری؛ اما بحث ورزش و بدن‌سازی و چیزهایی از این دست نیست. کوچینگ توسعه فردی یعنی حضور مربی آگاهی که در طراحی برنامه‌ای مناسب برای توسعه‌دادن ابعاد مختلف زندگی‌مان کمکمان می‌کند. جالب نیست؟ فردی باتجربه و آگاه در مسیر خودسازی در کنارمان قرار می‌گیرد.

۱۱. برای رسیدن به خودآگاهی تلاش کنیم

رسیدن به خودآگاهی در زندگی مهم است؛‌ از مهم هم مهم‌تر. اگر کوچه‌‌پس‌کوچه‌های ذهن و رفتارمان را بشناسیم، به توسعه‌ای باورنکردنی در زندگی شخصی خواهیم رسید. این توسعه ما را در ابعاد مختلف زندگی موفق‌تر خواهد کرد. کسی که خودش را به‌خوبی می‌شناسد تصمیمات بهتری در زندگی خصوصی و شغلی‌اش می‌گیرد. این‌طور نیست؟


حتما بخوانید: اهمیت خودآگاهی‌ و ۴ روش برای اینکه خودتان را بهتر بشناسید


۱۲. کنجکاوی و جست‌وجوگری را در خود تقویت کنیم

یکی دیگر از مصادیق مهم توسعه فردی تقویت کنجکاوی و پرسش‌گری است. نباید بدون جست‌وجو و به‌سادگی در مسائل مختلفِ زندگی قانع شویم. وجود واژه «چرا» در فرهنگ واژگانمان ما را به کشف بهتر هر موضوع می‌رساند. کنجکاوی و پرسش‌گری را نباید فراموش کنیم، به‌هیچ‌وجه.

توماس جفرسون (Thomas Edison)، فیلسوف آمریکایی می‌گوید:

من واقعا به شانس در زندگی اعتقاد دارم؛ معتقدم هرقدر بیشتر تلاش می‌کنم، شانسم هم بیشتر می‌شود.

۱۳. ورزش کنیم و به ظاهرمان توجه داشته باشیم

ورزش و توجه به ظاهر در تقویت مهارت های توسعه فردی مؤثر است

ورزش‌کردن برای سلامتی اجباری است؛ اما مزایای دیگری هم دارد. زمانی‌که ورزش می‌کنیم، به خودمان و ظاهرمان توجه داریم و زیباتر می‌شویم. زیباترشدن و داشتن اندامی خوب ما را سرحال‌تر می‌کند و اعتماد‌به‌نفس را در ما می‌افزاید.

رسیدن به ظاهر و ورزش از مصادیق مهم قدم‌زدن در مسیر تقویت مهارت های توسعه فردی‌اند.

۱۴. وجود سرگرمی‌ها در زندگی را فراموش نکنیم

تفریح و سرگرمی بخش مهمی از زندگی‌مان هستند و می‌توانند از نظر علمی روی جسممان هم اثرات مثبت بگذارند. نباید از آنها غافل شویم. داشتن تفریح لازم است.‌ شرکت در کلاس‌های متفرقه مانند شعرخوانی، سفال‌گری یا هرچیز دیگری که در دایره علایقمان قرار می‌گیرند. سرگرمی‌ها و تفریحات ما را انسانی چندبُعدی می‌کنند که زندگی را در جهات مختلف لمس و احساس می‌کند.

۱۵. عادت‌های مثبتی در خود به ‌وجود بیاوریم

تقویت مهارت های توسعه فردی با ایجاد عادات مثبت

خودسازی و توسعه فردی به تلاش نیاز دارد، مثلا تقویت عادت‌های مثبت. عادت‌کردن به چیزهای تازه کمی زمان و تلاش می‌خواهد؛ اما بعد از اینکه در ما نهادینه شد، به فردی تازه بدل می‌شویم. تا می‌توانیم باید عادت‌های مثبت را وارد زندگی‌مان کنیم و عادت‌های منفی را کنار بگذاریم.

عادتی که در ضمیر و جانمان نهادینه شود، همیشه ماندگار و ماندنی خواهد بود. با دعوت‌کردن خود به چالش‌هایی با مدت‌زمان مشخص (مثلا ۳۰روزه)، می‌توانیم عادت‌های جدیدی را به زندگی‌مان راه بدهیم. در این زمینه تجربه‌ای داشته‌اید؟


حتما بخوانید: ترک عادت‌های بد؛ روشی برای غلبه بر رفتارهای منفی


۱۶. از منطقه امن خود خارج شویم

توسعه فردی یعنی تلاش برای بیدارکردن نقاط قوتی که در ما وجود دارند و ازبین‌بردن نقاط ضعف. برای ورود به چنین دنیایی، لازم است با ترس‌هایمان روبه‌رو شویم و خود را از منطقه امنی خارج کنیم که هیچ اتفاق خاصی در آن رخ نمی‌دهد. باید با ترس‌ها روبه‌رو شد و خود را به چالش کشید؛ برای نمونه، اگر خجالتی هستیم، تلاش برای قرارگرفتن در جمع از اقدامات مهم برای توسعه فردی‌مان در این زمینه خواهد بود. شما برای خروج از منطقه امنتان چه کرده‌اید؟

کری فیشر (Carrie Fisher)، نویسنده و هنرپیشه فقید آمریکایی می‌گوید:

بترسید؛ اما در هر حال، اقدام کنید. اقدام‌کردن است که اهمیت دارد. لازم نیست برای شجاع‌شدن صبر کنید. فقط عمل کنید تا شجاع‌شدن هم در شما به ‌وقوع بپیوندد.

۱۷. نقاط قوت خود را قوی و قوی‌تر کنیم

در میان مهارت های توسعه فردی باید به رشد مداوم فکر کنیم؛ یعنی اگر در زمینه‌ای قوی هستیم، نیاز به قوی‌ترشدن را دست‌کم نگیریم. هرقدر روی نقاط قوتمان بیشتر کار کنیم، مسلط‌تر و موفق‌تر خواهیم شد. گاهی با تکیه بر همین نقاط قوت است که می‌توان به جنگ ضعف‌ها رفت. این‌طور نیست؟


حتما بخوانید: کتاب حالا نقاط قوت خود را کشف کن؛ کتابی که کمک می‌کند استعدادهای خود را پیدا کنید


۱۸. خطاهایمان را بپذیریم و از آنها عبور کنیم

برای تقویت مهارت های توسعه فردی باید اشتباهاتمان را بپذیریم، نباید از اشتباه‌کردن بترسیم. اشتباه‌کردن کار آدمی‌زاد است. همین اشتباه‌های رنگارنگ بوده‌اند که در طول تاریخ زندگی بشر روی کره خاکی به او در رشد و ساختن کمک کرده‌اند.

یکی از مصادیق توسعه فردی این است که به خود اجازه اشتباه‌کردن بدهیم. سرزنش‌کردن خودمان را کنار بگذاریم و با درس‌گرفتن از اشتباه‌هایمان به‌سمت جلو پیش برویم. از قدیم گفته‌اند که دیکته نانوشته غلط هم ندارد؛ پس اگر قرار است که رشد کنیم و خودمان را توسعه دهیم، نباید از اشتباه‌کردن بهراسیم.

۱۹. مهارت شنیدن را در خود تقویت کنیم

شنیدن مؤثر یکی از مهارت های توسعه فردی است

یکی از مهم‌ترین راه‌های تقویت ارتباطات شنیدن است. اگر بتوانیم در زندگی شنونده‌ای درجه‌یک باشیم، با آدم‌های مختلف ارتباطات مؤثرتری برقرار خواهیم کرد. شنیدن درست باعث می‌شود دیگران از مصاحبت با ما لذت ببرند و از سوی دیگر، هر موضوعی را درست و دقیق بشنویم و درک کنیم.


حتما بخوانید: چطور مهارت گوش دادن فعالانه را در خودمان تقویت کنیم؟


۲۰. رقبای لایقی برای خود انتخاب کنیم

برای شادمانه‌زیستن باید از مقایسه‌کردن بپرهیزیم؛ اما رقابت با مقایسه‌کردن کمی فرق دارد. وجود رقبایی لایق، که مدام در مسیر درستی از پیشرفت قرار دارند، به ما هم انگیزه و شوق حرکت می‌دهد. داشتن رقبایی ارزشمند در زندگی برای حرکت به‌سوی جلو مهم است و در میان مهارت‌های توسعه فردی جایگاه ارزشمندی دارد.

در آخر

مهارت های توسعه فردی را باید آموخت و در زندگی اجرا کرد. ما آدم‌ها پرتوان و اثرگذاریم. گاهی یادمان می‌رود چه توانایی‌هایی داریم و چه‌کارهایی از دستمان برمی‌آید. شما برای بدل‌شدن به نسخه بهتری از خودتان چه کرده‌اید؟ توصیه‌تان در این زمینه چیست؟

منابع دیگر: educba.com و snhu.edu

راهکارهای مقابله با اضطراب اجتماعی و کمرویی را در این مجموعه صوتی یاد بگیرید؛

تا بتوانید شبکه ارتباطات اجتماعی خود را تقویت کنید.


۸،۰۰۰ تومان

۳۲ نظرات
 1. Dünyanın en büyük borsalarından biri olan binance için binance güvenilir mi sorusunu soran ziyaretçilerimizi web sayfamıza bekleriz.
  Sizler de dünyanın en büyük borsalarından biri olan binancenin güvenilir olup olmadığını merak ediyorsanız binance
  güvenilir mi yazımız aracılığı ile
  bunu hemen öğrenebilirsiniz.

  binance güvenilir mi

 2. Son zamanların en iyi Türk borsalarından biri olan Paribu güvenilir
  mi diye merak ediyorsanız tek yapmanız gereken hemen tıklamak ve paribu güvenilir mi sorusuna yanıt bulmak.
  Tıklayın ve paribu güvenilir mi hemen öğrenin. Sizler için paribu güvenilir mi sorusunun yanıtı burada.

  paribu güvenilir mi

 3. Btcturk güvenilir mi sorusunun cevabını merak eden değerli ziyaretçilerin web sayfamızı
  ziyaret etmesini iple çekiyoruz. Siz de btcturk güvenilir mi diye merak ediyorsanız hemen sitemize uğrayın.

  btcturk güvenilir mi

 4. Sitemiz üzerinden o günün en çok okunan ilahi sözlerine erişebilir eriştiğiniz
  ilahi sözünü değerli arkadaşlarınız ile paylaşabilirsiniz.
  Bugünün en çok okunan ilahisi sevdim seni mabuduma sözleri Her gün güncel olarak sizlerin hoşunuza gidebilecek içinizi
  rahatlatıcak ilahilerin sözlerini paylaşıyoruz.
  Bunların yanı sıra güncellenen ilahi arşivimiz ile sizlere 7/24 websitemiz
  üzerinden ilahi sözleri hizmeti veriyoruz. Türkiye’nin en büyük ilahi sözleri sitesi olmanın gururunu yaşıyoruz.

  ilahi sözleri

 5. En uygun fiyatlara takipçi satın almak isteyenler
  için takipçi satın al sayfamız ideal. Siz de takipçi satın al sayfamız üzerinden size en uygun sosyal medya paketini seçerek takipçi satın alabilirsiniz.
  Takipçi satın al sayfamız sizler için özel olarak
  kuruldu.

  takipçi satın al

 6. Görselleri web sitesine yüklerseniz, gömülmüş konum verileri (EXIF GPS) içeren görseller yüklemekten kaçınmalısınız.
  Web sitesi ziyaretçileri, web sitesindeki görsellerden herhangi bir konum bilgisini indirip çıkarabilir.

  clan symbol

 7. KoSimge ile Knight Online oyununda clan symbol ve clan simgelerini bedava indirebilir ve kullanabilirsiniz.
  Biz sizin için bedava ücretsiz kosembol simgelerini
  indirmeniz ve ücretsiz kullanmanız için buradayız…

  kosimge

 8. Sonus Complete review If you’re unsatisfied for any reason (it’s rare
  but just in case) send us an email in the Members’ area,
  and you’ll get a prompt refund, no questions asked. We’ll still be friends.

  IMPORTANT: If you buy with the reference link I gave you, you will buy it with
  a cheaper and discounted price.
  Buy with the link I provided, You buy cheaper and at a
  discount

  Sonus Complete Review

 9. Değerli müşterilerimize ucuz fiyatlardan takipçi satın alma
  imkanı sunuyoruz. Siz değerli müşterilerimiz de takipçi satın almak istiyorsanız
  hemen sitemize uğrayın ve sipariş verin.

  takipçi satın al

 10. Fenomen olmak isteyen herkes için takipçi.
  Hemen tıklayın ve fenomen olmak için takipçi satın alın. Takipçi satın almak isteyenler
  için en ideal site burada. Tıklayın ve kendi gözlerinizle görün.

  takipçi satın al

 11. Siz değerli müşterilerimize özel fiyatlarla instagram takipçi satışı.
  Tıklayın ve instagram takipçi satış hizmetlerimizden hemen yararlanın. En güzel fiyatlarla instagram takipçi satın alın. En uygun fiyatlar web adresimizde sizleri bekliyor.

  takipçi satın al

 12. Yüksek takipçi arayanlar için uygun rakamlardan en özel
  takipçiler. Uygun rakamlardan sizler de yüksek takipçi
  arıyorsanız ve takipçi satın alıp hesabınızı güçlendirmek istiyorsanız hemen tıklayarak fiyatlarımıza göz
  atın ve satın alın. Hepsi sizler için.

  takipçi satın al

 13. Sosyal medyada takipçi paketleri arayan herkes için ucuz, kaliteli takipçi paketleri web sayfamızda sizleri bekliyor.
  Sizler de sosyal medyada takipçi paketleri arıyorsanız tek yapmanız gereken web sitemize uğramak ve takipçi satın almak.

  takipçi satın al

 14. Hızlı bir şekilde takipçi satın almak mı istiyorsunuz?
  Web adresimize uğrayın ve kaliteyi en güzel
  fiyatlara görün. Tıklayın ve takipçi satın alma işlemlerine hemen başlayarak hızlı bir şekilde anında gönderim farkıyla takipçi
  satın alın. Takipçi satın alın ve kalitenin tadını çıkarın.

  takipçi satın al

 15. Harika fiyatlara instagram takipçi arayanlar takipçi satın almak için takipçi satış sitemize uğrayabilir ve
  ücretlere göz gezdirebilir. Takipçi satın almak isteyenlerin durağı olan takipçi sitemiz sizler için aktif.

  takipçi satın al

 16. Siz de takipçi satın almak istiyorsanız tek yapmanız gereken instagram takipçi paketleri sergilediğimiz internet sayfamıza uğramak
  ve sonrasında size uygun olan instagram takipçi
  paketini seçmek. Hemen uğrayın ve size uygun takipçi paketini seçip satın alın. Anında gönderim aktiftir.

  takipçi satın al

 17. PC Toplama Robotu bir diğer adıyla PC Toplama Sihirbazı ile hayalinizdeki
  bilgisayara ulaşmak çok daha kolay. PC Toplama Sihirbazı
  ile herhangi bir bilgiye ihtiyaç duymadan istediğiniz
  bilgisayarı dakikalar hatta saniyeler içerisinde toplamak mümkün. İşlemci seçiminize göre anakartların otomatik olarak
  listelendiğini üstelik hangi işlemciye hangi anakart uyumlu
  derdi olmadan listelendiğini düşünün, bu çok
  büyük bir kolaylık sağlayacaktır. Bu sayede,
  herhangi bilgiye muhtaç olmadan kolay şekilde bilgisayarınızı toplayabilirsiniz.
  Kullanıcılar her daim kaliteli bilgisayar toplamak isterler.
  En ucuz bilgisayarı toplamak isteyenler genelde yüksek performansıda göz ardı etmezler.
  Hem ucuz hemde oyun oynayabilecekleri bilgisayar toplamak isteyenlerin en çok tercih ettiği bu uygulamanın yanında hazır sistemlerde vardır.

  Toptanbilgisayar ekibinin oluşturduğu hazır sistem bilgisayarlar ilede dilerseniz pc toplama robotunu kullanmadan bilgisayarınızı anında satın alabilir ve kargo işlemlerini başlatabilirsiniz.
  PC Toplama Sihirbazında en çok sorulan soruların başında toplanan bilgisayar bir bütün halinde mi yoksa parçalar
  halinde mi geleceğidir, demonte olarak veya diğer şekilde
  gönderim seçenekleri mevcuttur. Ayrıca şunu belirtmekte
  de fayda var. Bilgisayar toplama sihirbazını kullanırken teklif oluşturarak topladığınız parçaları bir liste halinde
  görüntüleyebilir ve bu listeyi arkadaşlarınız veya müşterileriniz ile paylaşabilirsiniz.

  Sizde ucuza hızlı ve güvenilir şekilde bilgisayar toplamak istiyorsanız hemen pc toplama robotunu kullanmaya başlayın! Ödüllü PC toplama sihirbazı
  ile başka neler yapabileceğinizide anlatmadan bu
  yazıyı sonlandırmak istemeyiz. PC Toplama Robotu başka değişle PC Toplama Sihirbazı ile ürünleri rahatlıkla karşılaştırabilir veya ürün özelliklerine
  doğrudan erişim sağlayabilirsiniz. Robot sayesinde hangi oyunların veya programların çalışacağınıda
  önceden kestirebilir ve hayal kırıklığına uğramanın önünü kesebilirsiniz.
  En çok merak edilenlerin başında pc toplama robotunu kullanmak ücretsiz mi sorusu gelmektedir.
  Pc Toplama robotu ücretsizdir. Ücretsiz PC Toplama
  Sihirbazını kullanmak için neyi bekliyorsunuz?

  PC Toplama Robotu

 18. Burtaş Bursa evden eve nakliyat ekibi ile beraber bu adres üzerinde siz değerli müşterilerimize hizmet vermektedir.
  Taşımacılık uygulamalarını her zaman profesyonel bir ekip ile beraber sunan firmamız bu alanda kalitesi ile adından söz ettirmektedir.
  Özellikle son yıllarda artan talepleri en iyi şekilde
  karşılayan merkezimiz müşteri portföyünü gün geçtikçe arttırmayı başarmıştır.
  Sahip olduğumuz taşımacılık sertifikaları ile birlikte Bursa’da profesyonel olarak sunuyoruz.
  Firmamızın daha önce çalıştığı referanslara bakarak hizmetlerimiz konusunda detaylı bilgi elde edebilirsiniz.

  bursa evden eve nakliyat

 19. Binance sahibi kim? binance sahibi kimdir? bninance sahibinin kim
  olduğunu merak ediyorsanız hemen binance sahibi kim içeriğimize göz
  atın!

  binance sahibi

 20. Klavye satın al veya klavye fiyatlarını hemen öğren !Sektörün önde gelen bilgisayar firmalarından Toptan Bilgisayar ile klavyeleri ucuza satın alabilirsiniz.
  Peki Toptan Bilgisayardan hangi ödeme şekilleri ile klavyeler satın alabilirsiniz?
  Kapıda Ödeme, Havale ve Kredi Kartları ile size uygun klavye fiyatlarını listeleyebilir ve dilediğiniz klavyeleri sepetinize ekleyebilirsiniz.

  En iyi markalara ait klavyeleri tek tuşla listelemek çok basit!
  ۵۰ TL ile 100 TL arasında, 100 ile 300 TL arasında
  veya 500 TL ile 1000 TL arasında değişen fiyatlarla fiyat performans açısından en iyi modeller sizleri
  bekliyor. Dilediğiniz bağlantı tipinde kablolu klavyeler, kablosuz klavyeler Toptan Bilgisayar’da mevcut!
  Yine aynı şekilde günümüzün en popüler klavye çeşitleri
  olan mekanik klavyeler ile oyun performanslarınızı maksimum seviyeye çıkartabilirsiniz.

  Kulaklıklar

 21. Paribu sahibi kim? paribu sahibi kimdir? paribu sahibinin kim olduğunu merak ediyorsanız hemen paribu sahibi kim içeriğimize göz atın!

  paribu sahibi

 22. Bursa Evden Eve Nakliyat Nakliye sektöründe verdiği kaliteli hizmetler ve güven ile Bursa evden eve nakliyat firmamız başarıları sayesinde bir numara olduğunu kanıtlamıştır.

  Nakliye Hizmetleri Hakkında Pek çok kişi eşyaların taşınması için Evtaş Bursa evden eve
  nakliyat firmamız ile iletişime geçerek en kaliteli ve güvenli hizmetleri en kısa süre içinde almaktadır.
  Eşyaların taşınması hem çok zor olması hem de zaman kaybı yaşanmasına neden olan zahmetli
  işlerin en başında yer almaktadır. Bu neden ile kesinlikle işi bilen kişiler ile çalışmak gerekmektedir.
  Gün geçtikçe çok fazla olan nakliye firmalarının hepsinin kaliteli ve güvenli hizmetler verdiğini söylemek çok doğru olmaz.

  bursa evden eve nakliyat

 23. Monitörler, Kulaklıklar, Klavyeler, Mouselar başlıca temel bilgisayar
  çevre birimlerindendir. En çok değiştirilen ve
  bilgisayarın performansını yüksek ölçüde etkileyen bu ürünler kendi
  arasındada modellere çeşitlere ayrılmaktadır.
  Oyuncu moniörleri, oyuncu kulaklıkları, oyuncu klavyeleri,
  oynuncu mouseları gibi özellikleri öne çıkan çevre birimleride vardır.
  Kablolu mouselar, kablosuz mouselar, mekanik klavyeler, mekanik hisli klavyeler gibi
  temel çevre birimleride kendi arasında ayrılmakta ve müşterilerin en çok
  talep ettiği ürünler arasındadır. Bu ürünler için en ucuz en uygun fiyatları alabilir ve anında satın alabilirsiniz.

  monitör

 24. Rulet Oyna – Güvenilir Rulet Siteleri

  İnternet üzerinden oynanmakta olan oyun türleri arasında
  en sevilenlerden birisi de rulettir. Rulet oyunu ile ilgili en iyi ve canlı deneyimleri
  yaşamanızı sağlayan platformlar bulunmaktadır.
  Sektör içerisinde en dinamik ve gerçekçi hizmetleri sunan adresler sayesinde canlı
  kumarhane deneyimlerini yaşayabilirsiniz. Sizler için en iyi
  ipuçlarını barındıracak olan yazımız sayesinde rulet oynamak istediğinizde
  nasıl harekete geçeceğinizi öğrenmiş olacaksınız. Canlı rulet oynamak için a’dan z’ye
  nelere dikkat etmeniz gerektiğini görebileceksiniz.
  Tercihlerinizde mutlaka lisanslı casino sitelerine öncelik
  vermeniz gerekmektedir. Para yatırma ve para çekme seçeneklerini pratik olarak sunan siteleri tercih etmenizin daha avantajlı olacağını vurguluyoruz.
  Canlı casino siteleri arasında kaliteli alt yapıya sahip platformlara
  giriş yapmanız gerekecektir. Bu sayede kendisini tüm
  dünyaya kanıtlamış olan platformları keşfedebilirsiniz.

  Rulet

 25. Bir çok web siteyi gezdim ve hiç çalışan bedava hesap bulamadım sorununa çözüm
  getirmek için bu web siteyi açtım ve tamamen ücretsiz ve bedava
  paylaşım yaparak sizi mutlu ediyorum. Bir
  site, program, üyelik aklına ne gelirse herşey bedava burada.
  Biz bir markayız ve sizin için çalışmak bizi aşırı derecede
  mutlu ediyor. Sitemizi ziyaret et ve doya doya bütün bedava hesapları kullan arkadaşların ile paylaş.

  Bedava Hesap

 26. En güvenilir ve lisanslı bahis siteleri arasında bulabileceğiniz Bahigo için giriş
  şartlarını merak ediyor olabilirsiniz. Üyelik işlemlerini başlatmadan önce ne kadar güvenilir olduğunun yanıtını araştırıyorsanız, doğru bir adrestesiniz.
  Güvenilir bahis platformlarında güçlü alternatifleri ve
  kolaylıkları ile ön plana çıkan Bahigo sayesinde ciddi
  adımları atabilirsiniz. Güncel giriş bilgileri üzerinden erişim sağlayabileceğiniz sitede alt yapı bilgilerini
  ve lisansı kontrol etme şansınız olacaktır. Bahis ve casino deneyimlerini en iyi şekilde yaşayabilmek için yöneleceğiniz Bahigo platformunda hangi ayrıcalıkların yer aldığını incelemek isteyebilirsiniz.
  Türk kullanıcılarına yıllardır dil desteğini sunan ve başarılı bir adres olarak gösterilen bu platformda sizleri bekleyen bonus
  ve promosyonlara göz atabilirsiniz.

  Bahigo güncel giriş

 27. Bahsegel Canlı Bahis ve Canlı Casino Sitesi

  Sanal platformlar üzerinden bahis oynamak isteyen vatandaşlarımızın en çok tercih ettikleri
  adreslerden birisi olmayı başaran Bahsegel, Hollanda merkezli bir şirkettir.
  Curacao lisansına sahip olarak hizmetlerini yasal faaliyetler çerçevesinde sürdüren sitenin ülkemizde yasal adımları atması mümkün değildir.
  Türkiye Cumhuriyeti yasalarına göre vergili sistemlerle
  çalışan bahis sitelerinde oranlar oldukça düşüktür.

  Bunun yanı sıra bonus oranları da müşterileri
  tatmin etmeyecek düzeydedir. Bu nedenle yasal olmayan bahis sitelerine ilginin daha fazla olduğunu belirtebiliriz.
  Güvenilirlik açısından en çok tercih edilen firmalar arasında görebileceğiniz Bahsegel adresinin tüm detaylarını incelemek için giriş şartlarına göz atmanız yeterli olacaktır.
  Hakkımızda kategorisini ziyaret ederek, tüm şirket bilgilerine ulaşabilir ve nasıl iletişime geçeceğinizin yanıtını alabilirsiniz.

  Bahsegel

 28. Bahis siteleri, dünya üzerindeki her türlü spor müsabakalarının,
  merak edilen kültürel, siyasi vb olayların ya da süreçlerin nasıl sonuçlanacağını oranlayarak müşterilerine sunan bir nevi aracı
  firmalardır. Bu sitelerde (hepsinde olmasa da) bir futbol maçını
  kimin kazanacağından, maçta kaç gol atılacağından, en iyi film oscar’ını kimin alacağına ya da Abd seçimlerini kimin kazanacağına kadar binlerce hatta on binlerce bahis açılabilir.
  Bahsin türü, sayısı, oranı siteden siteye değişkenlik gösterir.

  Bahis siteleri

 29. If there is a sudden problem after watching porn and watching sex videos buy heart medicine, you can buy heart medication. Do not watch
  prohibited stuff like child pornography after watching buy heart medicine.

 30. Btcturk sahibi kim? btcturk sahibi kimdir? btcturk sahibinin kim olduğunu merak ediyorsanız hemen btcturk sahibi kim içeriğimize göz atın!

  btcturk sahibi

 31. Binance ne zaman kuruldu diye merak ediyorsanız hemen binance ne zaman kuruldu sayfamızı
  ziyaret edin ve binance ne zaman kuruldu öğrenin!

  binance ne zaman kuruldu

 32. Btcturk ne zaman kuruldu diye merak ediyorsanız hemen btcturk ne zaman kuruldu
  sayfamızı ziyaret edin ve btcturk ne zaman kuruldu öğrenin!

  btcturk ne zaman kuruldu

پاسخ دهید

Logo
Enable registration in settings - general
مقایسه موارد
 • کل (0)
مقایسه
0